Відбулася ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Російські воєнні злочини – від документування до покарання»

21 лютого 2024 року в Навчально-науковому юридичному інституті Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбулася ІІІ науково-практична конференція з міжнародною участю «Російські воєнні злочини – від документування до покарання». За підтримки й організації Центру документування та дослідження воєнних злочинів, кафедри теорії та історії держави і права, кафедри політики у сфері боротьби зі злочинністю та кримінального права, кафедри судочинства, кафедри правоохоронної діяльності та громадської організації «Поступовий гурт франківців», захід зібрав понад 50 науковців і аналітиків з більш ніж 14 закладів вищої освіти, наукових установ і аналітичних центрів України, Франції, Польщі, Литви та Чехії.

Роботу конференції розпочала перша проректорка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, докторка економічних наук, професоркка Валентина Михайлівна Якубів, яка висловила слова вітання учасникам та наголосила на актуальності обговорення воєнних злочинів у сучасних умовах.

Пленарне засідання включало низку доповідей від провідних експертів:

  • Професор Олександр Реєнт, член-кореспондент НАН України, виступив з доповіддю «Від Романових до Путіна: криваве розлучення України з Російською імперією».
    • Доцент та доктор права Ніколя Ліньоль із Університету Париж XII поділилася практичними аспектами компенсації цивільним жертвам під час російського вторгнення в Україну.
    • Професор Павло Фріс розкрив тему «Політичний фактор агресії росії проти України».
    • Доктор юридичних наук Віктор Бесчастний представив доповідь «Правозахисні організації як суб’єкт документування воєнних злочинів».
    • Керівник Представництва «Реконінг Проджект» в Україні Максімас Мілта доповів на тему «Універсальна юрисдикція як інструмент міжнародного правосуддя щодо російських воєнних злочинів: досвід кримінального позову «Реконінг Проджект» в Аргентині».
    • Кандидатка історичних наук Світлана Маховська розповіла про метод усної історії у фіксації воєнних злочинів під час російської окупації.

Після пленарного засідання конференція поділилася на п’ять секцій, у яких розглядалися такі теми:

– Воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні збройними формуваннями Московського царства, Російської імперії, СРСР та сучасної РФ.
– Перспективи покарання громадян Російської Федерації за воєнні злочини в Україні.
– Війна росії проти України як геноцид українського народу.
– Правова політика в умовах агресії Російської Федерації.
– Документування воєнних злочинів.

Конференція стала майданчиком для глибокого наукового аналізу та обговорення актуальних проблем міжнародного права, пов’язаних із документуванням та покаранням російських воєнних злочинів. За активної участі провідних експертів і представників академічної спільноти, захід сприяв обміну досвідом та формуванню нових підходів до вирішення складних правових питань сучасності.

За результатами конференції зроблено важливий внесок у розвиток наукових досліджень у сфері міжнародного кримінального права та правозастосування, що є вагомим кроком до посилення правового захисту постраждалих від воєнних злочинів.