Основні історичні віхи
Підготовка наукових кадрів на юридичному факультеті, а тепер, Навчально-науковому юридичному інституті Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника започаткована у 1997 р., коли вперше було відкрито разову аспірантуру за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право та цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. Це стало продовженням розвитку, заснованої у 1995 р. Прикарпатської цивілістичної наукової школи, фундаторами якої стали доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України Володимир Васильович Луць і доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України Валентина Антонівна Васильєва.
На базі зазначеної аспірантури, починаючи з 1998 р. здійснювалася підготовка аспірантів за спеціальністю 12.00.09 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право, з 2000 р. за спеціальністю 12.00.06 – земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право, а з 2010 р. розпочато прийом за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право.
На постійній основі аспірантура у навчально-науковому юридичному інституті функціонувала протягом 2011-2016 рр. за спеціальностями 12.00.03 – цивільне право та цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право та 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право.
У 2016 р. юридичний інститут, один із перших в Україні, ліцензував аспірантуру за спеціальністю 081 «Право» (обсяг прийому – 25 осіб). Варто відзначити, що з 2017 р. здійснюється набір в докторантуру за цією ж спеціальністю.
У 2016 р. створено спеціалізовану вчену раду із захисту кандидатських дисертацій за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право та цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. За час її роботи захищено дев’ятнадцять дисертацій, у тому числі, аспірантами з інших закладів вищої освіти.
Затверджена Вченою радою ПНУ ім.В.Стефаника (протокол №3 від 29.03.2016 р.) і введена в дію наказом ректора №43/06-06-з від 31.08.2016 р. освітньо-наукова програма «Право» з підготовки доктора філософії з галузі знань 08 «Право» спеціальності 081 «Право» стала продовженням розвитку наукових правових шкіл ПНУ ім.В.Стефаника .
ОП розроблено у 2016 р. відповідно до чинних на той час Закону України «Про вищу освіту» від 1.07.2014 р. №1556-VII, Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у вищих навчальних закладах (наукових установах), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) від 23.03.2016 р. №261, Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, затверджених Постановою КМУ від 30.12.2015 р. №1187, Національної рамки кваліфікацій (далі – НРК), затвердженої Постановою КМУ від 23.11.2011 р. №1341.
У 2020 р. проєктною групою розроблено та затверджено Вченою радою ПНУ ім. В. Стефаника (протокол №7 від 31.08.2020 р.) зміни та доповнення до ОП. В оновленій ОП кількість дисциплін циклу професійно-наукової підготовки збільшено з двох до шести, передбачено суттєве розширення циклу дисциплін вільного вибору аспіранта, збільшено кількість годин на педагогічну практику.
Починаючи із 2020 р. відбуваються захисти дисертацій випускників аспірантури на здобуття ступеня доктора філософії у галузі «Право» у разових спеціалізованих вчених радах Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. За період 2020-2024 рр. відбулися захисти дисертацій понад 11 випускників на здобуття ступеня доктора філософії у галузі «Право» у разових спеціалізованих вчених радах.
Освітньо-наукова програма у 2021 році успішно пройшла акредитацію (Сертифікат про акредитацію освітньо-наукової програми від 20.04.2022р. № 3272). Строк дії сертифіката про акредитацію освітньо-наукової програми 01.07.2027 р.
У 2023 році відбулося оновлення освітньо-наукової програми відповідно до вимог Положення про освітні програми у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника, затверджене Вченою радою в редакції від 27.06.2022 р., протокол № 6 та пов’язане із затвердженням наказом Міністерства освіти і науки України від 31.07.2023 р. №924 Стандарту вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня галузі знань 08 Право зі спеціальності 081 Право.
Кількість і якість підготовки наукових кадрів
За період функціонування аспірантури підготовлено понад сто шістдесят науково-педагогічних та наукових кадрів вищої кваліфікації. Крім того, така діяльність здійснювалася за цільовим замовленням для Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Львівського державного університету внутрішніх справ, Тернопільського національного економічного університету, Національного університету «Острозької академія».
Керівництво аспірантами здійснювали провідні науковці України (наприклад, проф. В. В. Луць, проф. О. В. Дзера, проф. Я. М. Шевченко, проф. С. М. Малишева, проф. А. С. Довгерт, проф. В. В. Костицький, проф. М. В. Костицький, проф. В. І. Семчик, проф. М. І. Козюбра, проф. Н. М. Хуторян, проф. Р. А. Майданик, проф. В. І. Кисіль) і юридичного інституту (зокрема, проф. В. А. Васильєва, проф. П. Л. Фріс, проф. Н. Р. Кобецька).
Особливо активно захисти дисертаційних робіт відбувалися у період 2009-2019 рр., коли щорічно аспіранти, здобувачі та співробітники юридичного інститут захищали від семи до десяти дисертацій.
У період 2020-2024 рр. у середньому щорічно захищалися 2-3 дисертаційні дослідження, подані на здобуття ступеня доктора філософії у галузі «Право» у разових спеціалізованих вчених радах.
Варто відзначити, що дисертації представлялися до захисту також у провідних вчених спеціалізованих радах України, а саме Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАН України, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Львівського національного університету імені Івана Франка, Національного університету «Одеської національної юридичної академія», Національній академії внутрішніх справ та інших.
Науковці, які сформовані на базі Навчально-наукового юридичного інституту, успішно захистили докторські дисертації. Серед них А. В. Зеліско, О. І. Зозуляк, Ю. В. Кернякевич-Танасійчук, І.В. Мироненко, І.В. Козич, І.Б. Медицький). Зазначені доктори юридичних наук продовжують формувати наукові школи Навчально-наукового юридичного інституту, здійснюючи успішне керівництво дисертаційними дослідженнями на здобуття ступеня доктора філософії у галузі «Право».
Навчально-науковий юридичний інститут забезпечив підготовку науково-педагогічних працівників для різних університетів України, зокрема Національного університету «Одеської національної юридичної академія», Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Тернопільського національного економічного університету, Київського університету імені Бориса Грінченка, Національного університету «Острозької академія», Чорноморського національного університету імені Петра Могили, Буковинського університету, Університету Короля Данила та багатьох інших.
Аспірантура Навчально-наукового юридичного інституту стала потужним осередком підготовки науково-педагогічних кадрів Західної України.