Микитин Юрій Іванович

директор навчально-наукового юридичного інституту, професор кафедри політики у сфері боротьби зі злочинністю та кримінального права, кандидат юридичних наук, професор, Заслужений юрист України

 

Народився 2 липня 1983 р. у м. Калуш. У 2000 р. закінчив Калуську ЗОШ №3 із золотою медаллю.

Впродовж 2000-2005 р. навчався на юридичному факультеті, згодом – інституті Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника за спеціальністю «правознавство», очолював студентське самоврядування юридичного інституту. Здобув дипломи бакалавра і магістра з відзнакою. Працював в Івано-Франківському міському суді.

У 2005 р. зарахований до аспірантури цього ж університету за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність. Одночасно з навчанням в аспірантурі займався правозахисною діяльністю у громадській організації сиріт «Віра в майбутнє» і професійному об’єднанні «Юридичний центр» на посаді помічника адвоката, пройшов стажування у Польському центрі медіації (м. Варшава).

У 2007-2008 рр. працював на посаді асистента кафедри теорії та історії держави і права Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. З вересня 2008 р. – старший викладач кафедри кримінального права.

У 2008 р. отримав право на заняття адвокатською діяльністю.

З жовтня 2008 р. – заступник директора юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

У квітні-травні 2009 р. пройшов стажування у вищих навчальних закладах, органах правої системи, управління кантонів Женеви і Цюріха Швейцарської конфедерації. Впродовж жовтня-листопада 2010 р. – стажування в США за програмою «Відкрити світ», напрями «Право», «Освіта».

У 2010 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Відновне правосуддя у кримінальному процесі: міжнародний досвід та перспективи розвитку в Україні» в спеціалізованій вченій раді Національної академії прокуратури України (науковий керівник – член-кореспондент НАПрН України, доктор юридичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки П. Л. Фріс).

З грудня 2010 р. по жовтень 2022 р. – доцент кафедри кримінального права (кафедри політики у сфері боротьби зі злочинністю та кримінального права) юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

У 2012 р. присвоєно вчене звання доцента.

У 2018 р. присвоєно почесне звання «Заслужений юрист України».

З жовтня 2022 р. переведений на посаду професора кафедри політики у сфері боротьби зі злочинністю та кримінального права Навчально-наукового  юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

З 2023 р. – директор Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

У жовтні 2023 р. присвоєне вчене звання професора.

Крім того з 2013 р. – провідний фахівець навчально-наукової лабораторії з дослідження проблем політики в сфері боротьби зі злочинністю Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності ім. В. В. Сташиса Національної академії правових наук України.

З 2014 р. по 2017 р. – заступник відповідального секретаря, відповідальний секретар приймальної комісії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Протягом 2016-2017 рр. брав участь у розробці нормативних актів, пов’язаних із правовим статусом і адаптацією учасників бойових дій у межах роботи Програми розвитку ООН, а також регіональних механізмів реінтеграції військовослужбовців, звільнених у запас за програмою Шведського товариства миру та арбітражу.

Як експерт НУО «Інститут миру і порозуміння» (м. Київ) включений до Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх України, яка утворена Кабінетом міністрів України у 2017 р. Залучався до розробки законопроекту «Про медіацію». За спільним рішенням Міністерства юстиції України та ЮНІСЕФ включений до складу робочої групи, яка підготувала законопроект «Про судочинство, дружнє до дітей».

Впродовж 2005-2018 рр. координував в Івано-Франківській області реалізацію понад десяти міжнародних грантових проектів з прав людини, відновного правосуддя, медіації Європейської комісії, Інституту міжнародних відносин США, Швейцарської агенції розвитку і співробітництва, Агентства з міжнародного розвитку (USAID), Шведського товариства миру та арбітражу (SPAS), Левітт Інституту Міжнародного розвитку (США), Українського центру порозуміння, Інститут миру і порозуміння та інших організацій.

Протягом 2010-2018 рр. залучався як тренер, викладач з підготовки суддів, прокурорів, адвокатів, працівників органів поліції, органів місцевого самоврядування в сфері відновного правосуддя, медіації у м. Києві, м. Івано-Франківську. У 2019 р. включений до координаційної ради при Верховному Суді проекту «Впровадження відновного правосуддя в Україні».

Відповідальний секретар фахового наукового видання «Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України» (з 2008 р. до 2023 р.), член редакційної колегії Щоквартального бюлетеня «Відновне правосуддя в Україні» (впродовж періоду його публікацій у 2005-2012 рр.). Є членом постійної правничої комісії Вченої ради Університету. Член громадської організації «Всеукраїнська асоціація кримінального права», «Поступовий гурт франківців».

 

Нагороди: відзнака Івано-Франківського міського голови «Міць і гордість міста» (2008 р.), грамоти, подяки Івано-Франківської обласної ради, Івано-Франківської обласної державної адміністрації (2009 р., 2011 р., 2012 р., 2014 р., 2015 р.), Івано-Франківського міського голови (2016 р.), Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Івано-Франківської області (2010 р., 2011 р.), почесна грамота Міністерства освіти і науки України (2017 р.), Заслужений юрист України (2018 р.).

Сфера наукових інтересів: кримінальне процесуальне право, кримінальна процесуальна політика, відновне правосуддя, медіація, кримінальне право.

Працює на докторською дисертацією «Кримінально-процесуальна політика Європейського Союзу».

Автор понад ста наукових та науково-методичних публікацій, у тому числі, співавтор двох монографій, підручника «Медіація у професійній діяльності юриста», статей, які опубліковані в періодичних наукових виданнях, що включені до бази даних Scopus і Web of Science.

Під науковим керівництвом захищено три дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Продовжує наукове керівництво аспірантами.